Týždeň rozprávkových krajín

Téma týždňa

Týždeň rozprávkových krajín

24. 01. 2017 13:48

Sadnite si za mňa na mračno.
Odlietam do Krajiny Zázračno.


Tak sa v dvojhodinke pre najmenších začína náš týždeň rozprávkových krajín. O tej svojej krajine vám v prvej časti veršovaných rozprávok s názvom Krajina Zázračno viac povie autor Daniel Hevier. Rozprávať budú Michal Michna, Vanda Markovičová a Peter Rúfus.

chin eun sil 2.png

Cestovanie po rozprávkových krajinách je skvelá príležitosť odštartovať ďalší seriál Osmijankových rozprávok. Otvárame teda cyklus s názvom Osmijanko rozpráva osem rozprávok o zázračných krajinách. Prvou z nich bude rozprávka O načisto obrátenej krajine. Tá je nám, v obrátenej pyramíde, veľmi blízka. Okrem toho, že Osmijanka na jeho ceste strašne rozbolia nohy, je dôležitá aj v tom, že sa v nej zoznámi s Osmidunčom. Rozprávku hľadajte v našom vysielaní pre najmenších. Vtipný príbeh z pera Kristy Bendovej rozpráva, ako obyčajne, Ctibor Filčík.

gemma capdevila p.jpg

V Týždni rozprávkových krajín si spomenieme aj na Zdenu Gruberovú. Trikrát sa predstaví ako rozprávačka rozhlasových večerníčkov a raz ako zázračná starenka.

yefW.herecka_zdena_gruberova_civil_jpg.jpg

Najskôr nám vyrozpráva slovenskú ľudovú rozprávku Kráľovič a dievčina zo skleného vrchu. Príbeh sa začne rozvíjať v krajine, ktorá leží za sedemdesiatimi horami a siedmimi morami a všetci ľudia v nej majú červené vlasy. Všetci - až na jedného... Rozprávku upravil Ondrej Sliacky.

gemma capdevila 5.jpg

O hodinu neskôr sa pani Zdena Gruberová zmení na zázračnú, láskavú starenku zo slovenskej ľudovej rozprávky Soľ nad zlato. Keď Daniel Hevier vezme do parády ľudovú rozprávku, vždy jej pridá nejaký zvláštny a možno aj trochu súčasný šmrnc. Ani tento prípad nie je výnimkou. Vzácnosť soli napríklad nedokazuje len tým, že bez nej nemožno variť. Maruškina soľ je aj v slzách, ktoré vyplakala za svojou mamičkou. V rozprávke opäť nechýba humor a slovné hračky. A rozprávkové piesne s hudbou Rudolfa Pepuchu. A spievať bude aj zázračná „soľná" starenka - Zdena Gruberová.

fulla1.jpg

Do tretice príde Žabina kmotra. Teda dievčina s dobrým srdcom, ktorej prischne povinnosť ísť žabe za kmotru. Slovenskú ľudovú rozprávku upravila Mária Števková, rozpráva Zdena Gruberová.

frog.jpg

Posledná ľudová rozprávka priletela až z Čuvašskej republiky. Rozpráva o zázračnej krajine, v ktorej sa krásne, trblietavé bábiky môžu vybrať do sveta, hľadať si ženícha. V príbehu O prieberčivej bábike sa stretneme aj vrabčekom, havranom a myšiakom. Pani Zdena Gruberová našla pre každú postavičku špeciálny odtieň hlasu.

hiding.jpg

Nevšednú rozprávkovú krajinu navštívime aj v rozprávkovej hre Brokátový záves. Akoby nestačilo, že rozprávka je už aj tak neobyčajná, veď pochádza až z Vietnamu. Ona sa, prosím pekne, bude odohrávať aj v čarokrásnej krajine, ktorú vdova Wang (Viera Strnisková) preniesla z nádherného obrazu do brokátového závesu. Vietnamskú ľudovú rozprávku zdramatizovala Elena Antalová.

direk kingnok.jpg

V každej poriadnej rozprávke žijú králi, princezné, hlúpy Jano, sedemhlavý drak, živá i mŕtva voda a iné špeciality. A keď vás pošibká strigôň čarovným prútikom, nemáte šancu. Potom čakáte roky, kým vás neodkľaje najmladší princ, lebo na jeho dvoch starších bratov sa v rozprávkach spoľahnúť nedá. V Strelených rozprávkach Marty Hlušíkovej sa však nič takéto neudeje. Namiesto toho v nich vystupuje metlopes, čajovníčkovia, bezhlavý drak Snehur, šašovský nos, márnivá mucha, lietajúce klobúky a... Ostatné sa dozviete v rozprávkovej krajine, ktorou vás bude okrem autorky sprevádzať aj Lucia Jašková, ktorá vám prvú časť Strelených rozprávok vyrozpráva.

  Strelene-obalka.jpg

V rozprávkovej Krajine - Nekrajine, ale i tam, kde sa voda sype a piesok leje, či dokonca v bájnej Nangijale sa ocitneme s divadelným režisérom Jánom Štrbákom. V netradičnom cestopise pre deti budeme putovať všetkými možnými aj nemožnými rozprávkovými krajinami. Pripútajte sa a pozor na neviditeľné plášte, rozprávajúce kone a čarodejné prútiky! Cestopis s názvom Kde sa voda sypala a piesok sa lial pre vás pripravila Veronika Dianišková s Barborkou Tallovou.

debra mcfarlane.jpg

Nasadnite na oblak, rútime sa do ďalšej krajiny, ktorá nie je zaznačená na mape! Možno akurát tak na mape fantázie, ale ktovie. Stretneme sa v nej s čarodejníkom Ozom, ktorého najskôr musí malá Dorotka (Kristína Svarinská) poriadne dlho hľadať. Do krajiny čarodejníka Oza (František Kovár) sa dostane až vtedy, keď ostane na svete bez rodičov a k sebe ju prichýli teta Ema (Viera Richterová) s ujom Jurajom (Ján Valentík). Jedného dňa sa dvihne prudký vietor a odnesie Dorotku na miesta, o akých sa vám isto ani nesnilo... Prvú časť rozprávkovej hry podľa Franka Bauma s názvom Dorotka a iné zázračné krajiny pre rozhlas napísala Zuzana Križková a zvuky zázračne na melódiu premenil Róbert Mankovecký.

lorena alvarez gomez.jpgTento rok sa môžete tešiť aj na premiérové časti novej relácie Rádia Junior. Volá sa Čo by bolo keby... a jej prvá časť zodpovie hneď niekoľko otázok: Kto zmeral výšku najvyššieho kopca na svete? Vedeli ste, že najstaršia mapa na svete bola nakreslená na mamuťom kle? Ako ľudia kreslili mapy, keď ešte nemali prístroje, aké máme dnes? A aké prístroje vlastne dnes máme? Ako sa volajú ľudia, ktorí chodia s archeológmi na všelijaké dobrodružné miesta a pomáhajú im hľadať to, čo voľným okom nevidíme? Čo nám hrozí v džungli? Odpovede na všetky tieto otázky a ešte viac vám prezradia Alexandra Rášová a Tibor Lieskovský už od soboty v premiére Rádia Junior. Tak si nás zapnite!


Program rádií.

Ilustrácie: Chin Ein Sil, Gemma Capdevila, Ľudovít Fulla, Direk Kingnok, Alena Wagnerová, Debra McFarlane, Lorena Alvarez Gomez

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??