Mrazivý dvojtýždeň - 2. časť

Téma týždňa

Mrazivý dvojtýždeň - 2. časť

10. 01. 2017 12:34

„Tichúčko, deti, ani muk. Poviem vám príbeh z lesných lúk. Bude to príbeh rozprávkový o mravčekoch a o svrčkovi..." Tieto slová sú určite povedomé všetkým, ktorí v rukách držali vyrezávané leporelo s rozprávkou Svrček a mravce. Napísal ju Jiří Zdeněk Novák a do slovenčiny ju prebásnila Maša Haľamová. Určite si nenechajte ujsť citlivý zimný príbeh o ľahkovážnom svrčkovi a jeho usilovných a spoľahlivých priateľoch mravcoch. Túto rozprávku poznajú celé generácie z čítania svojich rodičov. Z Rádia Junior bude znieť ústami Ladislava Chudíka.

vojtech kubasta.jpg

V našej dvojhodinke pre najmenších poslucháčov sa stretneme s pastierom sobov. A ako určite dobre viete, soby nežijú v tropických krajinách. A tak je táto rozprávka (ktorú vám vyrozpráva Július Pántik) plná ľadu, snehu a silných víchric. Príbeh O pastierovi sobov je zo zbierky laponských ľudových rozprávok.

becca stadtlander 2.jpg

Vysielanie pre najmenších navštívi aj jedna „bytosť", ktorá k tomu, aby bola zdravá, potrebuje len zimu a mráz. Rozprávku O prechladnutej chladničke z cyklu Stanica Ententýn napísal Daniel Hevier a porozprávať do rozhlasu ju prišla Zdena Grúberová.

Rachel Levit.jpg

V Mrazivom týždni k nám do komína priletí aj Meluzína Jozefína. Ako sa tam bude cítiť a čo povystrája, to vám už vyrozpráva Jozef Kroner. Krátky a veselý príbeh napísal Ľubomír Feldek.

Tundra, zima, chlad aj hlad a uprostred Biela Jaranga. Žije v nej starček (Samuel Adamčík) a starenka (Oľga Adamčíková), ktorých trápi bieda a samota. Jedného dňa sa im podarí tancom a hrou na bubon privolať čerta Keleho (Ľubo Roman). Ten im vyčarí synčeka Sekena (Dušan Jamrich) a veľké čukotské dobrodružstvo sa môže začať. Hlavní hrdinovia budú láskou a čarami bojovať so sebeckosťou a podlosťou. Čukotskú ľudovú rozprávku zdramatizovala Mária Ďuríčková a hudbou ju ozvláštnil Zoltán Janikovič a Viliam Peško.

lindsay gardner.jpg

„... ten pradávny príbeh, prečo slnko nikdy nevychádza nad našou krajinou. Prečo len svit hviezd, taký mrazivý a nemý nám srdcia clivotou plní..." Slnko prikované o skalu sa vyberie vyslobiť mládenec Torganaj (Vladimír Durdík ml.). Pomáhať mu bude zázračný prstienok z ľadu od Talepie - Kráľovnej snehových vločiek (Hana Gajdošová). Prstienok z ľadu je jakutská ľudová rozprávka, ktorú pre nás zdramatizoval František Navara. Pri počúvaní na vás dýchne arktická zima, nehostinná tajga a nazriete aj do magických predstáv starých Jakutov.

yakutsk.jpg

Navštíviť severských lovcov možno aj oveľa bližšie než v Jakutsku. Vy tak môžete urobiť v rozprávke Belasá perla. Tá sa k nám dostala z Estónska a vyrozpráva vám ju Gustáv Valach.

brett affrunti.jpg

V rozprávkovej hre O mračnej hore síce nebude vystrájať mráz ani ujúkať meluzína, ale nečasu v nej bude naozaj dosť. Aj vetra a čiernych mračien. Jednu malú dedinku obchádza dážď, ľudia už pojedli posledné chleby a dážď nie a nie sa ukázať. K ľuďom zavíta hlad a bieda. Hlavný hrdina (Ľubo Roman) tejto rozprávkovej hry sa však vyberie tam, kde sídli dážď a mraky, aby ich priviedol naspäť do dediny. Rozprávkovú hru pre vás napísala Božena Čahojová-Bernáthová.

marina muun.jpg

Poriadne mrazivo, snehovo, daždivo i vetristo bude aj v rozprávkovej hre Prípad Hrášok. Že vám ten názov čosi pripomína? Nuž, bola raz jedna princezná, ktorá prišla v úplnom nečase do jedného kráľovstva. Aby v kráľovstve zistili, či je princezná skutočná, uložili jej pod matrace, na ktorých spala, malý hrášok... Ale o tomto naša rozprávka tak úplne nebude. Táto rozprávka sa začína celkom od konca. Hrášok je totiž uložený v múzeu a zrazu odtiaľ zmizne. Pátrať po ňom budú Richard Műller v úlohe detektíva a Emil Horváth v úlohe správcu. Hra patrí k naším tipom týždňa a určite sa na ňu oplatí nastražiť ušiská!

taryn knight.jpg

O zamrznutých husliach a o ich majiteľovi, muzikantovi Františkovi, bude ďalšia rozprávka Daniela Heviera zo Stanice Ententýn. Už názov napovedá, že príbeh sa bude odohrávať v treskúcej zime. Vyrozpráva vám ho Michal Dočolomanský.

violin.jpg

Aj malý chlapec z laponskej osady (Ľubo Barák) bude na svojej dobrodružnej výprave trošku mrznúť. Budú ho však nosiť, chrániť a viesť vlk (Karol Skovaj), sobík Kopýtko (Peter Jezný) aj zlatoparohý sob (Karol Strážnický). Laponček Sampo sa totiž vybral na Rastekajs, tajomný vrch, na ktorom sa schádzajú temné sily a vládne mu Hísí - hrozný obor a kráľ vrchov (Andrej Nemčok). A príde tam práve v čase, keď sa polárna noc lúči a prichádza polárny deň. A to je veru magická hodina. Príbeh z fínskych ľudových rozprávok pre rozhlas upravila Mária Ďuríčková. Do polárnej noci bude znieť hudba Ladislava Kupkoviča.

frank c pape.jpg


Ilustrácie: Diana Sudyka, Vojtěch Kubašta, Becca Stadtlander, Brett Affrunti, N. Bikowa, Lindsay Gardner, Marina Muun, Taryn Knight, Frank C. Papé

Autorky: Rozália Vlasková, Veronika Dianišková

Živé vysielanie
??:??