Vysielame novú hru o Louisovi Braillovi

Novinky

Vysielame novú hru o Louisovi Braillovi

11. 10. 2017 15:19

Tento týždeň nájdete vo vysielaní novú životopisnú hru Beáty Panákovej Na vlastných krídlach. Hovorí o životnom príbehu Louisa Brailla - áno, toho, ktorý ešte ako dieťa vymyslel Braillovo písmo.

Ako trojročný si vypichol oko otcovým šidlom a keďže začiatkom 19. storočia bola medicína v plienkach, infekcia z jedného oka sa dostala do druhého a do piatich rokov oslepol úplne. Vtedy si ešte neuvedomoval, že jeho vnútorné vnímanie nie je vnímaním všetkých ľudí. Myslel si, že svet upadol do úplnej tmy, že slnko zmizlo z oblohy.

Postupne sa naučil rozpoznávať vtáky podľa spevu a stromy podľa dotyku, hrať domino pomocou počítania bodiek na kockách. Dospelí mu čítali knihy a napriek slepote chodil do školy, kde sa mu veľmi darilo. Keď mal desať rokov, prijali ho na Inštitút pre slepých v Paríži. Podmienky neboli ideálne, na škole ostával len kvôli tomu, že počul, že sa tam nachádzajú knihy pre slepých. V tej dobe jedna veta zaberala pol strany - písmo bolo totiž vystúpené a obrovské, aby ho nevidiaci mohol prstami obťahovať a tak čítať. Louisa to motivovalo k vyvinutiu vlastného písma. Dokončil ho, keď mal 15 rokov.

Prezrite si ilustrácie Borisa Kulikova, ktoré vzniku pre knihu Šesť bodiek: Príbeh mladého Louisa Brailla. Príbeh odporúčame poslucháčom a poslucháčkam od 9 rokov.

Na vlastných krídlach - životopisná hra o Louisovi Braillovi
Stiahnuť audio súbor


Ilustrácie: Boris Kulikov

-KG

Živé vysielanie
??:??